Şerifoğulları, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşa çalışmalarını inceledi

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, şehrin 2057 yılına kadar atık su problemi ortadan kaldıracak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşa çalışmalarını inceledi.

Şerifoğulları, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşa çalışmalarını inceledi
Yayınlama: 13.06.2023
A+
A-

Elazığ Belediyesi, şehrin ihtiyaçlarına ve problemlerine yönelik köklü çözümler üretmeye yönelik yatırımları kapsamında inşasına başladığı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, (Biyolojik Azot ve Fosfor Giderimli Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Prosesi) Elazığ-Bingöl Karayolu 17. kilometrede yer alan mevcut arıtma tesisisin yer aldığı yaklaşık 250 dönümlük arazi üzerinde inşa ediliyor.

İnşa çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Şerifoğulları, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin Elazığ Belediyesi’nin en önemli ve en kıymetli yatırımlarından bir olduğunu ifade ederek, “Şehrimizde altyapıya yönelik çok önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. İçme suyu hatlarımızda yaşanan kayıp-kaçak oranlarının fazlalığı, sağlıksız asbestli ve pik borular nedeniyle şehrin altyapısında önemli sorunlar yaşıyorduk.

Göreve gelir gelmez çalışmalarımızı başlattık, çok kıymetli Bakanımız nezdinde yaptığımız görüşmeler, İLBANK’la yaptığımız görüşmeler ve neticesinde altyapı yenileme projemizin üç etabının da ihalesini gerçekleştirerek çalışmalarımızı başlattık. Altyapı yenileme projemizin yanı sıra Elazığ’ımız için çok önemli olan bu tesisin de ihalesini yaparak yüklenici firma tarafından çalışmalar başlatıldı. Mevcut Atık Su Arıtma Tesisi’miz 1994 yılında faaliyete alınmıştı.  Tesisimizin kapasitesi yetersiz ve ciddi manada deşarj problemi var. Ekibimizle birlikte çok hızlı bir şekilde çalışmalarımızı başlattık. Projemiz tamamlandığında şehrimizin atık su problemini aşmış olacağız. Aynı zamanda 150.000 m3/gün temiz suyu DSİ ile yapacağımız görüşmeler neticesinde projelendirerek tarım alanlarında sulama amaçlı kullanmasını düşünüyoruz. İnşallah iki yıl içerisinde tesisimizi tamamlayarak hizmete sunacağız.” diye konuştu.

Görev süreleri boyunca Elazığ’ı çok kıymetli yatırımlarla buluşturduklarını belirten Başkan Şerifoğulları, “Şehrimizin altyapısına yönelik çalışmalarımızın yanı sıra yeni yollar, yeni bulvarlar, kaldırımlar, otoparklar, meydanlar gibi üstyapısına yönelik de önemli yatırımları hayata geçirdik. Atık Su Arıtma Tesisi’miz ise en çok önemsediğimiz çalışmaların başında yer alıyor. Bu projemizin tamamlanmasıyla şehrimizin en önemli problemlerinden bir tanesini daha çözmüş olacağız. Şehrimizin sorunlarını asgariye indirmek, hemşehrilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak, daha müreffeh daha çok kalkınmış bir şehir için ekibimizle birlikte gece-gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şerifoğulları, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşa çalışmalarını inceledi

TESİS 24 AYDA TAMAMLANACAK

Tesise yönelik çalışmalar kapsamında havalandırma havuzu temel donatı ve temel döküm çalışmaları devam ediyor.
Şehrin atık su bertaraf sorununa köklü çözüm oluşturacak 150.000 m3/gün kapasiteli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin 24 ayda teslim edilmesi planlanıyor.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI, BRİKETÇİ-KİREMİTÇİLER SİTESİ ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
Başkan Şahin Şerifoğulları daha sonra Sarıçubuk mevkiinde yaklaşık 40 dönüm alan üzerinde oluşturulacak Briketçi-Kiremitçiler Sitesi alanında incelemelerde bulundu. Şehir genelinde dağınık halde hizmet sunan meslek gruplarını tek çatı altında toplamayı hedefleyen çalışma doğrultusunda oluşturulacak Briketçi-Kiremitçiler Sitesi alanında zemin düzeltme çalışmaları tamamlandı. Yer teslimi Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek alan üzerine Briketçi-Kiremitçi esnafı tarafından imalat alanları oluşturulacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.