Eğitim Sendikalarından ihaleye tepki

Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin maaş, ek ders, fazla mesai, ikramiye ve diğer özlük haklarının banka ile ödenmesi hususunda yapılan promosyonlu maaş ödeme protokolü katılımcı bankaların eğitim çalışanlarının haklarını karşılamayan düşük teklif ile sonuçlanmasından dolayı Elazığ’daki eğitim sendikaları sonuçlanan düşük teklife tepki göstererek ortak basın açıklaması düzenledi.

Eğitim Sendikalarından ihaleye tepki
Yayınlama: 17.08.2023
Düzenleme: 17.08.2023 16:49
A+
A-

Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin maaş, ek ders, fazla mesai, ikramiye ve diğer özlük haklarının banka ile ödenmesi hususunda yapılan promosyonlu maaş ödeme protokolü 15 bin TL ile sona erdi. Elazığ’daki Eğitim sendikaları sonuçlanan teklifi yeterli bulmayarak tepki göstermek amacıyla bir araya gelen sendika temsilcileri banka kartlarını yaktı. Promosyon ihalesinin iptal edilmesi için dilekçe yazdıklarını ifade eden Eğitim Birsen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, tepki olarak kredi kartı, mevduat hesaplarını ve internet bankacılığını kapatacaklarını söyledi.

Bahşi, “Eğitim çalışanlarını rencide eden bu teklifi kabul etmediğimizi bütün sendikalar olarak ilan ediyoruz. Amacımız bunu yüksek sesle protesto ederek eğitim çalışanlarına sıra geldiğinde mi bu kadar düşük promosyon teklifleri yapılıyor. 2020 yılında yapılan ihalede maaşlarımız 5 bin lira iken 2021 yılında yüksek enflasyonla maaşlarımız 11 bin 12 bin TL’ye çıktığı zaman iki katı para kazanan banka neden bugün ihaleye geldiğinde yine düşük rakamlarla ihaleye geldi. O yüzden bizde bugün arkadaşlarımızı burada toplamamızın amacı ve diğer tüm üyelerimizi tüm eğitim çalışanları mevcut ihalesi devam eden bankaya giderek paralarını çekmelerini kredi kartlarını iptal etmelerini, otomatik talimatlarını iptal etmelerini, yatırım hesaplarının başka bankalara taşınması gibi mevcut hesapların kapatılması gibi elimizden gelen bütün sendika refleksleri göstermek için bugün burada bir aradayız. Defalarca Milli Eğitim Müdürlüğüne resmi yazı yazmamıza rağmen banka revize etmemiş iki yıl boyunca bizi bekletmiş bugün eylül ayında resmi olarak sonuçlanan ihaleye düşük tekliflerle gelmiştir. Bu isyanımızı yetkililerin duymasını istiyoruz. Eğitim çalışanlarını banka patronlarının insafına bırakmamalarını, toplu sözleşme şuan yapılıyor toplu sözleşme masasında bunun Türkiye genelinde bakanlık düzeyinde genel müdürlük düzeyinde yapılarak çalışanların böyle bir banka promosyonu için öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının ortalığa düşmesini, mağdur edilmesini, rencide edilmesini artık istemiyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.