Apple’dan Watch Ultra’nın pil süresini katlayacak hamle!

Ünlü analist Ross Young, microLED ekranlı yeni Apple Watch Ultra modelinin tanıtım tarihini sızdırdı. İşte detaylar…

Apple’dan Watch Ultra’nın pil süresini katlayacak hamle!
Yayınlama: 29.04.2023
A+
A-

Geçtiğimiz aylarda sızdırılan bilgilere göre Apple, yeni Watch Ultra modelinde microLED ekran paneline yer verecek. Ünlü analist Ross Young, yeni Apple Watch Ultra modelinin tanıtım tarihini sızdırdı.

MicroLED ekranlı Apple Watch Ultra, pil süresi konusunda iddialı olacak

2022’de tanıtılan mevcut ‌Apple Watch Ultra‌, standart OLED teknolojisini kullanıyor. Apple akıllı saatlerinde, yaklaşık 20 yıldır var olan ve maliyeti nedeniyle şirketlerin tercih etmediği microLED teknolojisine yer vermek için hazırlanıyor.

Sızdırılan bilgilere göre şirket, yeni Apple Watch Ultra modelinde 2.1 inç diyagonal ekrana yer verecek. MicroLED panel ile donatılacak ürün, OLED teknolojisine kıyasla enerji verimliliği avantajına sahip. MicroLED teknolojisinin bir diğer avantajı ise ekran yanma riskinin OLED ve AMOLED panellere göre daha düşük olması. Analistler, microLED panellerin kullanım ömrünün daha uzun olduğunu belirtiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi microLED, tek tek pikseller için mikroskobik LED’lerden oluşuyor. Üretim süreci, bir plaka üzerinde küçük LED’ler oluşturmayı ve bunları bir arka panele aktarmayı içeriyor.

Enerji verimliliği avantajı nedeniyle yeni nesil Apple Watch Ultra modelinin pil ömrünü önemli ölçüde artacağı belirtiliyor. MicroLED ekranlar ayrıca, piksel düzeyinde ayrı ayrı LED’ler sayesinde kontrast iyileştirmeleri ve daha hızlı yanıt süreleri sağlar, ayrıca renk daha iyi ve daha parlaktır.

MicroLED teknolojisi, OLED panellerde olduğu gibi esnek ekranlarda kullanılabiliyor. Apple’ın katlanabilir cihazlarında microLED teknolojisine yer vereceği tahmin ediliyor.

Bloomberg’in raporuna göre şirket, 2015 yılında Tayvan’da açtığı laboratuvarda microLED teknolojisi üzerine yoğunlaştı. 300’den fazla çalışanı olduğu tahmin edilen laboratuvar, Apple’ın ekran konusunda Samsung ve LG Display’e olan bağımlılığını azaltacak.

MicroLED ekranlı Apple Watch Ultra hakkında açıklama yapan Ross Young,”Yeni modelin en erken 2025’in ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini belirtmek istiyorum. Yapılan ar-ge çalışmalarının gidişatına göre bu süre 2026’ya ertelenebilir.” ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.